Kronika szkoły
- Mar 18, 2020
- 3754
Wygląd budynku szkoły przed remontem
W połowie XIX wiejku z inicjatywy hrabiów Edmunda i Ignacego założono szkołę początkową w Bachórcu. Ponieważ pierwszy budynek użyty na klase i mieszkanie nauczyciela był ciasny, ludność wsi kupiła parcelę od rodziny Kozieradzkich pod budowę nowej drewnianej szkoły o jednym pomieszczeniu i mieszkaniu dla nauczyciela.
1872 -1880 -uczyła w Bachórcu Leopoldyna Iżykiewicz
1882 - nauczyciel Józef Orłowski złożył przysiegę służbową w Sanoku. Z dniem 1 lutego 1883 r. Rada Szkolna Krajowa mianowała go stałym nauczycielem szkoły w Bachórcu. Z powodu wzrostu liczby dzieci w szkole władze szkolne utworzyły przy tej szkole 1 -klasowej klasę nadetatową, w której uczyła Pani Maria Sobolówna, a poźniej Czesława Gąskówna.
1889 -1908 -kierownikiem szkoły był Józef Orłowski. W czasie jego urzedowania Została wybudowana parterowa szkoła o dwóch salach oraz mieszkanie dla kierownika, zakupiono również parcelę na ogródek kwiatowy i warzywny. Do pracy przybyła nowa nauczycielka Maria Kasperek.
1908 - w tutejszej szkole pracę podjeła Bronisława Fiałkowska, natomiast kierownictwo szkoły objął Jan Marian Fedyk.
Po raz pierwszy w szkole wystawiono "Jasełka". Od tego czasu przynajmiej dwa razy do roku odgrywano piekne sztuki ludowe.
1911 - kierownikiem szkoły został Stanisław Orłowski. Pracę w szkole podjęła również Helena Orłowska. Szkoła Powszechna w Bachórcu posiadała w tym czasie 2 sale szkolne w budynku głównym, jedną w Ochronce oraz jedną w budynku M. Krupy. W szkole pracowała również siostra zakonna Agnieszka Maciąg.
1913 - do szkoły postanowiono dobudować drewniane piętro.
Przewodniczący Miejsowej Rady Szkolnej hr. Ignacy Krasicki zobowiązał się ofiarować materiały budowlane, niestety plany te pokrzyżował wybuch I wojny światowej.
1914 - kierownik szkoły został zmobilizowany na 4 lata, zastępowała go Helena Orłowska. W szkole zorganizowano szpital wojskowy.
1918 - powrócił z wojny kierownik szkoły S. Orłowski; pracował nie tylko w szkole, działał także społecznie na terenie wsi.
1927 - Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego mianowało Stanisława Orłowskiego kierownikiem 4- klasowej Szkoły Powszechnej w Bachórcu. W szkole wystawiono sztukę "Matka żyje", "Łobuz".
1936 - w szkole pracę podjęła Paulina Martowicz oraz siostra Petronela Fiałkowska.
1937 - od 15 września wprowadzono w tutejszej szkole 7 klas, które istniały do 1939 roku.
1939 - Niemcy obniżyli poziom nzuczania w szkole do 4 klas (trwało to przez całą okupację). Okupant wyeliminował z programu nauczania historie i geografię.
1944 - 25 sierpnia Stanisław Orłowski ponownie wprowadził program nauczania szkoły siedmioklasowej. zakupiono grunt od K. Opałki, T. Opałki, A. Kozieradzkiego by powiekszyć plac szkolny. Ówczesna szkoła wyposażona była w ławki 4-ro i 6-cio osobowe, kilka map.
1950 - po przejściu Pana Stanisława Orłowskiego na zasłużoną emeryturę obowiązki kierownika szkoły przejął Władysław Baranowski. Usunieto ze szkoły stare sprzety, zakupiono ławki 2 -osobowe, mikroskop, obrazy jako pomoc naukowa do historii, geografii i przyrody. Najważniejszą sprawą była elektryfikacja szkoły i całej wsi. Zakupiono radio, by dzieci mogły korzystać z audycji szkolnych. W skład grona pedagogicznego wchodzili: Maria Ruchlewicz, Bronisława Pajowska, Henryk i Jadwiga Karpińscy. Odnotowano również nazwiska takich nauczycieli jak: Janina Romańska, Irena Szajnik, Eugeniusz Szewczyk, Zenona Markiewicz, Danuta Jamrozik i Stefania Broda.
1959 - obowiązki kierownika szkoły przejął Franciszek Karaś, który usilnie zabiegał o wybudowanie nowej szkoły "Tysiąclatki". Grunty pod budowę uzyskano od Marii Ruchlewicz, Jana Kocyły, Jana Bukowińskiego i Bazylego Chomki. Do grona pedagogicznego dołączyły w 1962r. Danuta Haliżak oraz Antonina Basisty. Rada Pedagogiczna liczyła wówczas 7 osób.
1966 - wybudowano i oddano do uzytku nową szkołę z centralnym ogrzewaniem, bieżącą wodą, posiadającą osiem sal lekcyjnych, kuchnię i świetlicę. Kierownikiem szkoły został Henryk Karpiński.
1968 - kierownikiem szkoły został Adolf Urbaniak.
1978 - Obowiązki dyrektora szkoły obejmuje Zygmunt Walaszek. Rada Pedagogiczna liczy 11 osób, dyrektorowi w Bachórcu podlega także szkoła filialna w Kosztowej. Praca szkoły oceniana jest wysoko. Uczniowie zwyciężają w konkursach przedmiotowych, zdobywają nagrody festiwalowe.
1984 - i znów zmiana na stanowisku dyrektora, obowiązki te pełni Irena walaszek. Ponadto w szkole pracują: Krystyna Bielec, Alina Borkowska, Irena Bacza, Elżbieta Bury, Elżbieta Cichy, Danuta Grzegorzak, Maria Malawska, Halina Martowicz, Bernadeta Młynarska, Zofia Szymańska. Do pracy przybyła także Elzbieta Opałka, była uczennica naszej szkoły. W przedszkolu pracuje Maria Pielech.
1985 - dyrektorem szkoły zostaje Elżbieta Cichy.
1986 - od września tegoż roku obowiązki dyrektora szkoły przejmuje Maria Malawska.
1991 - stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Bernadeta Górniak.
1994 - w szkole odbywa się konkurs na dyrektora szkoły. stanowisko to obejmuje mgr Zygmunt Frańczak. Dzięki wysiłkom Pana Frańczaka, pracowników szkoły oraz lokalnego społeczeństwa szkoła została gruntownie wyremontowana, a także wybudowano nowoczesną salę gimnastyczną, wyposażoną w sprzęt sportowo-rekreacyjny.
2007 - funkcję dyrektora tutejszej placówki oświatowej pełni Pani mgr Łucja Blecharczyk.
2017 - w gminie odbywa się konkurs na dyrektora szkoły, stanowisko to obejmuje od 01.09.2017r. mgr Dorota Skubisz-Bembenek.
Niewątpliwym sukcesem naszej szkoły było otrzymanie tytułu "Szkoły z klasą". Wyróżnienie to zostało nadane w związku z udziałem w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą i Fundacje Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Z całą pewnością jest to powód do dumy zarówno dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, jak też dla całej lokalnej społeczności sołectw Bachórzec i Kosztowa.
W szkole uroczyście obchodzone są święta patriotyczne. Do kanonu świąt obchodzonych w naszej szkole zaliczyć można: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki oraz Święto Szkoły. Rokrocznie odbywają się u nas zabawy karnawałowe tzw. choinki.
Absolwenci tutejszej placówki uczestniczą aktywnie również w życiu szkoły, gdyż wielu z nich pracowało lub nadal pracuje w niej na różnych stanowiskach. Byli i obecni uczniowie biorą aktywny udział w życiu tutejszej parafii, jednostek OSP w Bachórcu i Kosztowej, a także działają społecznie na terenie obu wsi.
Wygląd naszej szkoły po remoncie